پلمپ ۱۰۵ حلقه “چاه غیر مجاز” در شیراز

پلمپ ۱۰۵ حلقه "چاه غیر مجاز" در شیراز

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز؛ مهندس حمیدرضا دهقانی مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس گفت: این چاه‌ها در روستا‌های اسلاملو، سنجانک، کفری و جمال آباد واقع در دشت ممنوعه قره باغ شیراز پُر شده است.

وی افزود: با اخذ دستور از مراجع قضایی وهمکاری نیروی انتظامی عملیات پُرکردن چاه‌های غیرمجاز در دشت قره باغ شیراز شروع شده است.

پلمپ چاه

دهقانی ادامه داد: این شرکت پارسال دو هزار و ۹۴۸ حلقه چاه غیرمجازدر فارس با صرفه جویی ۲۳۵ میلیون مترمکعب را پر کرد.

وی بیان کرد: امسال برنامه ریزی برای پُرکردن دو هزارو ۲۵۰ حلقه چاه انجام شده و در این زمینه با معرفی چاه‌های غیرمجازدشت قره باغ به مراجع قضایی و گرفتن دستورقضایی عملیات پُرکردان تعدادی ازاین چاه‌ها با همکاری نیروی انتظامی شروع شده است.

دهقانی با بیان اینکه با دستور مرجع قضایی فارس دستور پرکردن ۴۴۰ حلقه چاه غیر مجاز در دشت قره باغ صادر شده است، گفت: ۱۰۵ حلقه ازاین چاه‌ها پر شده و مابقی نیز در ادامه پر می‌شوند.

وی با بیان اینکه ﻃﺮح اﺣﯿﺎ و ﺗﻌﺎدل ﺑﺨﺸﯽ آب‌های زﯾﺮزﻣﯿﻨﯽ تعطیل بردار نیست کندی اجرای این طرح در سال جاری را ناشی از موقعیت زمانی، نبود اعتبارات و برخی مصلحت‌های اجتماعی دانست و اظهار داشت: این طرح تا پایان سال در استان فارس با پرکردن دو هزار و ۵۰۰ چاه غیر مجاز ادامه می‌یابد.

دهقانی گفت: اخیرا ۱۳۵ میلیارد ریال اعتبار به اجرای این طرح دراستان فارس اختصاص یافته و در نیمه دوم سال طرح شتاب بیشتری خواهد گرفت.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس تعداد زیاد چاه‌های پروانه دار را نیز برای منابع آب مشکل آفرین دانست و گفت: براساس آمار موجود ۱۵.۵ درصد از چاه‌های مجاز و پروانه دار کشور در استان فارس وجود دارد در حالی که پنج درصد از چاه‌های غیر مجاز کشور در این استان است، بنابراین باید برداشت‌های مجاز را نیز برای حفاظت بیشتر از منابع آب کنترل کرد.

دهقانی گفت: دنبال این هستیم که اضافه برداشت این نوع چاه‌ها راهم کنترل کنیم که نصب کنتور هوشمند از جمله راهکار‌های کنترل برداشت از این چاه هاست و از ۳۶ هزار چاه برقی دراستان فارس برای حدود ۱۲ هزار چاه کنتور نصب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس تصریح کرد: در پروانه این چاه‌ها ساعت کارکرد درج شده، اگر یک چاه بیش از ساعات مجاز برداشت کند می‌توان برق چاه را قطع کرد. شرکت‌های توزیع برق اکنون به راحتی می‌توانند برداشت این چاه‌ها را کنترل کنند.

دشت قره باغ در فاصله ۱۵ کیلومتری شیراز است.

****************

برگرفته از وب سایت باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته شده توسط : badaghi

تاریخ : ۱۳۹۵-۰۲-۳۱ ساعت : ۰۱:۰۰
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
Digg* twitter* Facebook* cloob* Delicious* Stumble Upon* Google Reader* Google plus* Facenama
Scroll Up